Hoppa till huvudinnehåll
Nyhet

Hjälp oss teckna Nordeuropas tillväxtmetropol

tors, 04/15/2021 - 13:33
Letar du efter ett studentjobb där du får lov att arbeta med mycket breda ansvarsområden? Drömmer du om ett arbete i skärningspunkten mellan kommunikation, medier och internationella frågor? Då har vi en perfekt anställning till dig som Student Assistant. Här får du insikt omkring och lär dig om arbetet i en dansk-svensk samarbetsorganisation. Vi kallar det att teckna Nordeuropas tillväxtmetropol i Greater Copenhagen. Vill du teckna den tillsammans med oss?

Ambitionen med Greater Copenhagen
Greater Copenhagen ska vara Nordeuropas tillväxtmetropol och en av de förande globala hubbarna för innovation. Genom att samla krafterna i den gemensamma organisationen Greater Copenhagen vill 85 kommuner och fyra regioner från Sydsverige och Östdanmark i gemenskap säkra att regionen blir ännu starkare ekonomiskt integrerat, att ramvillkoren för innovation och utveckling av start-ups är bland de bästa i välden och att infrastrukturen är grön och effektiv. Den ambitionen ska du bidra till att göra till verklighet.

Om anställningen
Vi erbjuder en anställning där du får ansvar och inflytande samt får arbeta med vitt skilda uppgifter. I Greater Copenhagen ingår vi i ett tätt samarbete både internt och mer våra medlemmar för att skapa och utveckla Greater Copenhagen. Det innebär en omväxlande vardag med många goda historier att ge liv till. Detta behöver vi din hjälp med. Vi arbetar dessutom tätt tillsammans med våra medlemmars hemorganisationer så det är viktigt att du kan samarbeta eftersom du ofta kommer vara beroende av input från dem.

Dine uppgifter

Vi drömmer om att:

Vi erbjuder dig
Vi erbjuder dig tre saker. En brant inlärningskurva, ett unikt nätverk samt några roliga och innehållsrika timmar tillsammans med ett ambitiöst och dynamiskt team. Du kommer ha en rad fasta uppgifter som du löser självständigt. Du kommer också vara en del av projekt där du tillsammans med duktiga kollegor ska lösa kommunikationsuppgifter kopplat till våra medlemmar och vårt stora nätverk av intressenter som du även ska hjälpa med kommunikationsrådgivning och genomförande. Till slut kommer du även få egna projekt som du har ansvar för att utveckla och driva i mål.

Anställningsförhållanden
Du blir anställd på en studentanställning på 15–17 timmar i veckan med möjlighet för flexibilitet i förbindelse med undervisning och examineringsperioder. Lönen är efter gällande avtal med DJØF för studentjobb.
  
Vi håller till i centrala Köpenhamn i House of Greater Copenhagen, tre våningar som vi delar med bl.a. Wonderful Copenhagen, Copenhagen Capacity och Interreg. Du blir därmed en del av en spännande och mångsidig, internationell arbetsplats med engagerade kollegor och samarbetspartners, politiskt momentum och stora ambitioner.

Det praktiska
Skicka personligt brev och CV info@greatercph.com. Fördjupande frågor kan ställas till Christian Hørdum Andersen på tlf. +45 28 22 25 50. Deadline för ansökan är 4. maj 2021. Skriv ”Student till kommunikationsuppgifter” i ämnesraden. 

Om Greater Copenhagen
Greater Copenhagen är ett politiskt samarbete mellan Region Själland, Region Skåne, Region Huvudstaden, Region Halland och samtliga 85 kommuner i Greater Copenhagen. Samarbetet etablerades 2015 och har som syfte att skapa tillväxt och sysselsättning i hela Greater Copenhagen-regionen. Läs mer på https://www.greatercph.se/.