Hoppa till huvudinnehåll

Styrelsen

Verksamheten i Greater Copenhagen leds av Greater Copenhagen Committee, en politisk styrelse med 18 representanter för de 89 medlemsorganisationerna.

Ordförandeskap

Lars Gaardhøj
Formand i Greater Copenhagen
Regionsrådsformand, Region Hovedstaden

Carl Johan Sonesson
Vice ordförande i Greater Copenhagen
Regionstyrelsens ordförande, Region Skåne

Sophie Hæstorp Andersen
Næstforkvinde i Greater Copenhagen
Overborgmester, København

Mikaela Waltersson
Viceordförande i Greater Copenhagen
Regionstyrelsens ordförande, Region Halland

Mikael Smed
Næstformand i Greater Copenhagen
Formand, KKR Sjælland

Övriga styrelseledamöter

Pernille Beckmann
Borgmester, Greve Kommune

Katrin Stjernfeldt Jammeh
Kommunstyrelsens ordförande, Malmö

Christian Orsing
Kommunstyrelsens ordförande, Helsingborg

Camilla Palm
Kommunstyrelsens ordförande, Kristianstad

Henrik Fritzon
Regionråd, Region Skåne

Steen Christiansen
Formand, KKR Hovedstaden

Ann Kajson Carlqvist
Kommunstyrelsens ordförande, Trelleborg

Anders Almgren
Kommunstyrelsens ordförande, Lund

Patric Åberg
Ordförande, Skånes kommuner

Randi Mondorf
Regionsrådsmedlem, Region Hovedstaden

Heino Knudsen
Regionrådsformand, Region Sjælland

Jan Hendeliowitz
Regionsrådsmedlem, Region Sjælland

Karsten Längerich
Borgmester, Allerød kommune

Dokument

Greater Copenhagens stadgar reviderades senast av styrelsen den 4 mars 2019. 


Stadgar

 

Regioner

Regioner som är medlemmar i Greater Copenhagen

Region Halland Region Hovedstaden Region Sjælland Region Skåne

Kommuner

Kommuner som är medlemmar i Greater Copenhagen

Albertslund Allerød Ballerup Bjuv
Bornholm Bromölla Brøndby Burlöv
Båstad Dragør Egedal Eslöv
Falkenberg Faxe Fredensborg Frederiksberg
Frederikssund Furesø Gentofte Gladsaxe
Glostrup Greve Gribskov Guldborgsund
Halmstad Halsnæs Helsingborg Helsingør
Herlev Hillerød Holbæk Hvidovre
Hylte Hässleholm Höganäs Høje-Taastrup
Hörby Hørsholm Höör Ishøj
Kalundborg Klippan Kristianstad Kungsbacka
Kävlinge København Køge Laholm
Landskrona Lejre Lolland Lomma
Lund Lyngby-Taarbæk Malmö Næstved
Odsherred Osby Perstorp Ringsted
Roskilde Rudersdal Rødovre Simrishamn
Sjöbo Skurup Slagelse Solrød
Sorø Staffanstorp Stevns Svalöv
Svedala Tomelilla Trelleborg Tårnby
Vallensbæk Varberg Vellinge Vordingborg
Ystad Ängelholm Örkelljunga Östra Göinge
Åstorp